Chystáte se na historický ples, firemní akci, soukromý večírek, či hrajete divadlo v dobových kostýmech ?

Kostýmy dovezené z Číny u nás nehledejte, ve firmě Ladana je nepůjčujeme !

Firma Ladana nabízí pronájem historických kostýmů nejen amatérským divadlům, kterým vybavuje hry , ale  i fyzickým osobám na tématické večírky, karnevaly, narozeninové party na hradě a nebo jen na pořízení fotografie v dobovém oděvu. Pomůžeme Vám vybavit jakýkoliv dobový projekt, který potřebujete zrealizovat. Díky našemu rozsáhlému fundusu jsme schopni obléknout (v závislosti na období až 300 osob) do historického oděvu i velkou skupinu lidí. Dokonce celé svatby vybavujeme dobovými oděvy.

Máme bohatý fundus dámských, pánských a dětských historických kostýmů z různých epoch a je prakticky  u nás nemožné vytvořit kompletní jeho seznam.  Oděvy máme jak pro šlechtu, měšťany, řemeslníky, řeholníky, trhovce, katy, ale i chudinu. Takže nás můžete bez obav kontaktovat, jestli si nebudete vědět rady, zda máme i Váš požadovaný oděv. 

Půjčujeme pouze kvalitní oděvy, které se vytvořily v naší krejčovské dílně. Kostýmy jsou vytvořené v jednom exempláři a v jedné velikosti.  

Můžeme Vám nabídnou odborné poradenství, který klobouk se k oděvu hodí, jaká taštička se nosila, zda je vhodná spodnička pod šaty atd.

Ke kostýmům si můžete půjčit i příslušenství -  klobouky, rukavice, peleríny, spodničky, kabelky, meče, vázanky atd.

Některé doplňky ke kostýmům  i prodáváme v našem kamenném obchodě, nebo v e-shopu :                            www.e-karneval.eu. Doplňky, které prodáváme jsou od předních světových výrobců.

Představujeme malý vzorek fotografií našich historických kostýmů !

Pravěk, Egypt, Řecko, Řím, Byzanc, Slované

 • 1
  Pravěký kostým

Začínáme v době kamenné, kde lidé žili v jeskyních a oblékali se do zvířecích kůží.

 • 2
  Egyptský kostým

Egypt - oděv se dělí na staroegyptský a novoegyptský. Vlastností staroegyptského kroje byla jednoduchost, prostota a přiléhavost. V teplém podnebí se nosily šaty více z důvodů estetických. Lid i privilegovaní se oblékali stejně, rozdíl byl pouze v délce a materiálu.

kostým Egypt, půjčovna Ladana, Praha
 • 3
  Řecký kostým

Řecko - oděv se dělí na starořecký a antický.

Kroj řecký pochází z asyrského. Má dvě součásti - roucho a plášť. Látky bývaly vzorkované, ne zcela měkké.

Kroj antický - vznikl, když se řecký duchovní život odpoutal od zanikající prastaré kultury Orientu. Byl dokonale krásný, ušlechtilý - tělo samo dávalo šatům tvar, při pohybech se šat řásněte vlnil. Mužský i ženský oděv se skládal ze dvou částí, zvaných chiton a himation.  

historické kostýmy Řek, půjčovna Ladana, Praha
kostým Řek, půjčovna Ladana, Praha
kostým Řecko, půjčovna Ladana, Praha
 • 4
  Římský kostým

Řím - oděv, který známe z římských maleb, soch, váz, skvostů i knižních popisů, se lišil od řeckého větší řasnatostí, barevností a větším počtem součástek. Spodní šat se jmenoval tunika, vrchní štola a plášť toga (u mužů) a pála (u žen).

kostým Říman, historické kostýmy půjčovna Ladana
kostým Římanka, půjčovna Ladana, Praha
kostým Řím, historické kostýmy půjčovna kostýmů Ladana
 • 5
  Byzancký kostým

Byzanc - měkká látka, do které se oblékali Řekové a Římané, ustoupila těžkým a zlatem protkávaným brokátům, oděv ztrácel splývavost a řasnatost. Šaty se skládaly ze spodního a svrchního roucha a pláště. 

kostým Byzanc, historické kostýmy půjčovna Ladana
 • 5
  Slovanský kostým

Slované - prvotní skutečný oděv se  skládal z polodlouhé suknice pro horní část těla, zdobené našitým lemováním. Tato kytlice se oblékala přes hlavu. Lemy byly z jiné látky než základní materiál a byly buď vyšívané nebo jinak zdobené.

Slované nosili lněné kalhoty, v létě široké, v zimě přiléhavé. Přes ramena měli přehoz zachycený spínadlem, pravá ruka zůstala volná. Zpočátku obouvali lýkové, později kožené střevíce bez podpatků, na způsob dnešních krbců.

Doba Románská, Gotika, Husité, Renesance, Baroko, Rokoko (máme oděvy pro šlechtu, měšťanstvo a chudý lid)

 • 1
  Románský kostým

Doba Románská - oděv je jakousi směsí antických tradic, byzantských detailů a ,, barbarských novinek,, , a přitom je zcela nový. Z antiky prostřednictvím Byzance převzal plášť a distinkce, projevující se v lemech, vyšívaných i tkaninách. Jako novinka jsou zavedeny mužské kalhoty; jejich rozšířením nastává definitivní rozluka mezi oděvem mužským a ženským.

Ženský šat zahaloval tělo několika rouchy, které se oblékaly jedno přes druhé a sahaly až k zemi.

Mužský svrchní šat se zkrátil ke kolenům a tehdy odhalil nepřiléhavé kalhoty, které se zasouvaly do vyšších bot, nebo byl tradičně dlouhý.

 • 2
  Gotický kostým

Gotika - nové druhy látek, jemné sukně flanderského a italského původu, ze kterých se převážně oděvy této doby zhotovovaly, měkce přilnuly k tělu, lépe vyhovovaly střihu, a přitom byly natolik tvárné, že umožňovaly složitou hru záhybů, která počítala se změnami barvy působením světla.

Změněný střih se nejdříve projevil na rukávech a jejich nasazení v ramenou. Také živůtek změnil střih. krejčí probrali postranní švy a vytvořili záševky, takže živůtek těsně obepínal postavu. Živůtek, ještě ve 13. století uzavřený, začíná nejprve odhalovat krk, ale později i ňadra. Sukně se prodloužila do dlouhé vlečky. Vdané ženy zakrývaly hlavy nákladnými rouškami.

Ve 13. století v mužském oděvu sahal běžný kabátec ke kolenům a dlouhá suknice ke kotníkům. Ve 14. století počala šlechta užívat kratší oblek, občané zůstali u sutany. U dvora se zavedl krátký úzký kabátec, který se zapínal vpředu na knoflíky.

 • 3
  Husitský kostým

Husitský kroj -  Muži : nosili suknice v pase podkasané, nebo delší kytle šerých barevkukla a kápí,  nohavice a střevíce.

Ženy : nosily dlouhé suknice s přiléhavým živůtkem a dlouhými úzkými rukávy. Suknice byla v pase přepásána, dole řasnatější. Oblékaly plášť na prsou sepjatý. Na hlavě nosily roušku, zakrývající krk i ramena.

Zemané : měli střízlivé suknice nebo kabátce, sahající ke kolenům, ve spodní části rozšířené, v horní části vypasované k tělu, s pásem níže na bocích.

Husitský kněz : nosil modrou dlouhou řasnatou suknici a bílou komži

Husitský bojovník : měl přepásanou suknici (obvykle zelenou), kuklu s kápí a znakem husitství, šedé nohavice a střevíce. 

 • 4
  Renesanční kostým

Renesance - oděv se rozšířil z Itálie do celé Evropy, kde se přizpůsobil místním poměrům.

Ženské šaty se skládaly ze živůtku, sukně a rukávů. Živůtek byl hladký, přiléhavý, v pase špičatě zakončený, přišitý k sukni. 

Mužský oděv se skládal z krátkých kalhot a kabátu. Kabát byl vatovaný, byl v ramenou široký a úzký v bocích, rukávy měl jako u ženského oděvu prostřihované a rozšířené v balony.

Měšťanstvo se v celé Evropě oblékalo podle šlechty. Úřední předpisy a zákazy nedovolovaly přepych.

kostým renesance černá, půjčovna Ladana
historický kostým renesance červená, půjčovna Ladana
kostým renesance, půjčovna Ladana, Praha
 • 5
  Barokní kostým

Baroko - žena té doby oblékala košili, spodničku, šněrovačku a vrchní šaty, skládající se ze spodní sukně a šatu zvaného panteau. Spodní sukně, nikoliv spodnička, byla z těžkého druhu materiálu, nádherně zdobená.

Vrchní část panteau měla sukni napřed otevřenou, od zad bohatě naaranžovanou, splývající v dlouhou vlečku. Živůtek byl vpředu prodloužený v dlouhou ostrou špici, a měl velký okrouhlý nebo čtvercový výstřih. Krátké rukávy k lokti byly zakončeny bohatými krajkami.

Mužský oděv měl široké kalhoty skládané nebo sbírané s množstvím stužek a krajek , na košili se oblékala dlouhá vesta s krátkými rukávy. Navrch pak dlouhý kabát se šosy. Kalhoty byly krátké ke kolenům. Měšťanské vrstvy se snažily napodobit šlechtickou módu, ale zákony se postaraly o to, aby oblečení vyjadřovalo jejich stav.

 • 6
  Rokokový kostým

Rokoko - ženy oblékaly lehkou košili, pak šněrovačku, pak svrchní šaty, skládající se ze dvou částí; ze spodní sukně a vrchní. Ta byla vpředu rozstřižená a pod výstřihem se uplatňovala spodní nákladná sukně. Později se nabrala do třech balónovitých  záhybů.

Živůtek měl čtyřhranný výstřih a zapínal se vpředu na prýmky. Zavedení krinolíny prodělal ženský oděv velké změny, krinolína měla zdvižené boky. Živůtek a rukávy byly stejné jako v baroku, ale lehčí.

Mužský oděv měl zúžené kalhoty pod kolena, na zapínání po stranách. Kabát podržel barokní formu, ale jeho šosy byly rozšířené a vyztužené.

Empír, Biedermeier, Druhá krinolína, Secese, 20. a 30. léta (máme kostýmy pro šlechtu, měšťanstvo a chudý lid)

 • 1
  Empír

Empír - ženská móda se skládá z jediného roucha - chemise -košile. Byla řasnatá, prodloužená ve vlečku, v pase a okolo mírného výstřihu s krajkou, upravená na stahování. Pas byl umístěn pod prsy, takže stažením vznikl kratičký živůtek, který je charakteristický pro celý empír. Rukávy byly krátké, balónovité, úzké, sahající jen k lokti anebo nebyly vůbec žádné.

Mužský empirový oděv má úzké přiléhavé kalhoty hluboko pod kolena a k nim holínky, většinou se žlutou manžetou, nebo střevíce. Kabát je podobný fraku, s dlouhými šosy, vpředu otevřený, se širokými chlopněmi, límec vzadu vysoký.

 • 2
  Biedermeierovský kostým

Biedermeier - je to odlesk rokoka v přirozenější, jednodušší a vkusnější formě. Z empirové módy se vytvořil postupně, přidává se sukně za sukní a stále více se rozšiřuje siluetu sukně, která je bez krinolíny. Krátký živůtek se prodlužuje, žena se začíná stahovat šněrovačkou. Šat zdobily volánky, mašličky a stužky.

Mužský oděv tvořily dlouhé úzké kalhoty, kabát - frak. Okolo krku šálový límec převázaný kravatou.

 • 3
  Kostým z druhé krinolíny

Druhá krinolína - ženský oděv - živůtek zůstává biedermeierský, má velký výstřih, ale rukáv je úzký a při lokti je zakončen volány. Sukně od 1840 začíná šířit, musela se podpírat, aby držela tvar, k platnosti přichází krinolína.

Mužský kroj se mnoho nezměnil. Vedle fraku přichází do módy lemované sako, žaket a kabát v různých barvách.

 • 4
  Secesní kostým

Secese - od roku 1868 je móda tzv. turnýry, lidově zvaná honzík. Živůtek se mnoho nezměnil, ani rukávy. Vrcholu dostoupila r. 1870, šaty byly úzké a těsné, sukně se nedotýkala země, jen společenská toaleta měla vlečka. harakteristický je kostýmkový kabátek.

Roku 1882 přichází podruhé do módy turnýra, která má spodní sukni úzkou, hladkou, později se rozšiřuje do zvonovité formy. Roku 1910 jsou ženské šaty úzké, sukně se zúžila tak, že se žena skoro nemohla pohybovat.

Pokud se týká mužského oblečení, přichází elegantní biedermeierská silueta do siluety robustní mužnosti. V součástech se mužský oděv nemění, je to stále kabát, vesta a kalhoty.  

 • 5
  Kostýmy z 20. a 30. let

20. léta a 30.léta 20. století 20. léta - ženská linie je nová a téměř revoluční. Poprvé se po dlouhých staletích odhalily ženské nohy a zkrátily se vlasy.

Sukně se zkracuje, a v roce 1928 sotva zakrývá kolena. Pas se posouvá až na boky, takže živůtek je delší a vyšší než sukně. Základem denních, večerních i společenských šatů byla rovná košile se dvěma švy na bocích, kterou členil pouze uvázaný pásek. Živůtek se otevřel do hlubokého výstřihu.

Ve třicátých letech se začíná znovu sukně prodlužovat. Do módy trvale vstupují dlouhé kalhoty jako domácí a sportovní oblek. Ramena se vycpávají, ženský šat poněkud hrubne. Večerní šaty poloviny dvacátých let měly jednoduchý košilkovitý střih, byly nepřepásané. Začaly se vyrábět punčochy tělové barvy. Objevují se sportovní oděvy.

Pánská móda doporučuje pokračovat v tendencích 19. století, které usilovalo usměrnit oblékaní v našem slova smyslu. Cylindry se změnily v nižší klobouky s tvrdou  střechou.   

 • Ceník historických kostýmů

Ceník je pro soukromé osoby, pro firemní a klubové akce, přehlídky, klipy, filmy atd.

(Tento ceník není pro amatérská divadla.)

Uvedené ceny jsou za kostým, doplňky se počítají zvlášť (např. spodnička, klobouk, kabelka...).

Cena kostýmu - jedno půjčovné je na jeden až tři pracovní dny - příklad :

 • ve středu půjčím v pátek vrátím
 •                                      - nebo na víkend - příklad :
 • v pátek půjčím v pondělí vrátím

                                   - od čtvrtka do pondělí je přirážka 25 %

 • Pravěk, Egypt, Řecko, Byzanc
 • půjčovné                     490,- --- 540,- Kč
 • + můžete si půjčit i doplňky : šperky, pláště...  

 

 • Doba Románská, Gotika, Baroko, Rokoko, Renesance (chudý lid, měšťanstvo, řemeslníci, šlechta)
 • půjčovné                      520,-----760,- Kč
 • + můžete si půjčit i doplňky : věnečky, barety, čepce, spodničky, opasky s kabelkami, pláště, punčochy...

 

 • Empír, Biedermeier, Druhá krinolína, Secese (chudý lid, měšťanstvo, řemeslníci, šlechta)
 • půjčovné                       520,-----760,- Kč
 • + můžete si půjčit i doplňky : klobouky, spodničky, kabelky, čepce, buřinky, cylindry, pláště....

 

 • 20. a 30. léta 20. století
 • půjčovné                       520,-----760,- Kč

 

Sleva při půjčení 10 kostýmů : 5%

Sleva při půjčení 15 kostýmů : 10 %

Sleva při půjčení 20 kostýmů : 15 %

Doplňky k historickým kostýmům, které se nejvíce prodávají

v našem obchodě .

Doplňky :  labutěnky, boa, čelenky na 20. a 30. léta, cylindry, buřinky, mušketýrské klobouky, třírohé klobouky, dámské secesní klobouky, cigaretové špičky, hůlky, dámské a pánské rukavice, dámské paruky, pánské paruky, meče a kordy.

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu  http://www.e-karneval.eu

 • Labutěnky a boa na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu  http://www.e-karneval.eu

 • Čelenky 20. a 30. léta na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu  http://www.e-karneval.eu 

 • Cylindry a buřinky na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu  http://www.e-karneval.eu 

 • Mušketýrské a třírohé klobouky na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu  http://www.e-karneval.eu 

 • Dámské klobouky na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu http://www.e-karneval.eu 

cylindr-nostalgie, Ladana
damsky-cerno-stribrny-zlaty, Ladana
modro-zlatý-klobouk,Ladana
černo-zlatý-klobouk,Ladana
minikloboucek-s-perim-a-hnatami, Ladana
damsky-zlaty,Ladana
damsky-s-krajkou-a-perimA,Ladana
bílo-zlatý -klobouk,Ladana
damsky-klobouk-s-flitry-a-krajkou, Ladana
damsky-klobouk-s-leopardim-vzorem,Ladan
damsky-s-krajkou-a-perim,Ladana
stříbrný-klobouk,Ladana
damsky-cerno-stribrny, Ladana
elegance-damsky-klobouk,Ladana
ghotic-victorian-hat,Ladana
černý-s-péřím-klobouk,Ladana
 • Cigaretové špičky a hole na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu http://www.e-karneval.eu 

cigaretova-spicka-plast-cerna, Ladana
spicka-na-cigarety-flitrova, Ladana
cerna-hul-s-rukojeti, Ladana
cigaretova-spicka-zlata, Ladana
zlata-spicka-na-cigaretu, Ladana
vychazkova-hul, Ladana
cigaretova-spicka-zlata, Ladana
stribrna-flitrova-spicka-na-cigaretu, Ladana
chaplin-hul,Ladana
černá-plastova-spicka, Ladana
spicka-na-cigarety-30cm, Ladana
vychazkova-hul,Ladana
 • Dámské a pánské rukavice na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu http://www.e-karneval.eu 

bile-dlouhe-rukavice, Ladana
rukavice-cerne-45-cm, Ladana
rukavice-satenove-bile, Ladana
bile-panske-rukavice, Ladana
rukavice-s-boa-cervene, Ladana
cerne-dlouhe-rukavice, Ladana
flitrove-rukavice-46-cm-zlate, Ladana
rukavice-satenove-deluxe-ruzove, Ladana
rukavice-sitovane-kratke, Ladana
rukavice-sitovane-dlouhe, Ladana
rukavice-dlouhe-cervene, Ladana
rukavice-lakovane, Ladana
rukavice-sametove-fialove, ladana
rukavice-hracske-cerne, Ladana
rukavice-sit-bezprste-cervene, Ladana
rukavice-cervene-45-cm, Ladana
rukavice-bezprste-pavucina, Ladana
rukavice-sametove-cerne, Ladana
rukavice-krajkove-cerne, Ladana
rukavice-s-boa-cerne, Ladana
 • Dámské a pánské dobové paruky

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu http://www.e-karneval.eu

ludwig-paruka, Ladana
paruka-hostinska, Ladana
paruka-damska-angelika, Ladana
colonial-mann, Ladana
renaissance-lady-blond, Ladana
lady-dore, Ladana
paruka-kavaliera, Ladana
renaissance-lady-hneda, Ladana
paruka-damska-barokni, Ladana
danton, paruka, Ladana
paruka-gotika, Ladana
madeleine, paruka, Ladana
 • Meče a kordy na prodej

Prodej v kamenném obchodě Ladana, Opatovická 20, Praha 1, 224 930 234,

nebo v e-shopu http://www.e-karneval.eu

mec-s-pochvou, Ladana
kordy-s-pochvou, Ladana
meč, Ladana
meč, Ladana

Dotaz na historický kostým

Ladana - originální oděvy

Zkoušení a rezervování minimálně 1/2 hodiny před koncem pracovní doby !

Ladana - půjčovna + kamenný obchod otevřeno : 

po, st, čt 13 - 18 hodin

út, pá 12- 16,30 hodin 

224 930 234, 773 117 083